Aktualitete

Në qytetin e Gjilanit u mbajt për herë të parë gara e kuranore, ku garues të shumtë shpalosën aftësitë e tyre në memorizimin e Kuranit.

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava ka shtruar iftar për të gjithë udhëheqësit e këshillave të Bashkësisë Islame, administratat dhe nëpunësit fetarë.

Kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Vedat ef. Sahiti, ka marrë pjesë sot në tribunën fetare të organizuar nga Këshilli i Bashkësisë Islame të Shtimes.

Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjakovës, dr. Valon ef. Myrta, i shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij, ka marrë pjesë mbrëmë në iftarin e shtruar nga Kryetari i Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Gjakovë, deputeti Agon Batusha

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava ka pritur sot në takim një delegacion të lartë të Bashkësisë Fetare të Maqedonisë së Veriut, të prirë nga reisi Shaqir ef.Fetai.

Kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Vedat ef. Sahiti në kuadër të vizitave të tij gjatë muajit të Ramazanit këtë të mërkurë ka vizituar Preshevën.

Një mikpritje të jashtëzakonshme dhe një interesim të madh për revistën “Dituria Islame”, shfaqën të enjtën qytetarët e Ferizajit.

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava dhe drejtori i organizatës “Qatar Qarity”, Esam Dabab, kanë nënshkruar sot marrëveshjen për ndërtimin dhe funksionalizimin e projektit “Qendra Islame në Lipjan”.

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti” që funksionon në kuadër të Këshillit të Bashkësisë Islame në Gjakovë ka bërë shpërndarjen e 52 pakove me nga një thes miell 25kg

Prishtina e stoliset me ndriçim të veçantë për nder të muajit të bekuar të Ramazanit.

Në kuadër të bashkëpunimit të mirë ndërmjet Bashkësisë Islame të Kosovës dhe Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë së Veriut, dje, për nder të muajit të bekuar Ramazan, një delegacion i lartë i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, i kryesuar nga kryeimami Vedat ef. Sahiti, qëndroi për vizitë në myftinitë e Bashkësisë Fetare Islame të RMV-së.

Bashkësia Islame e Kosovës përkrah dhe mbështet marshin për drejtësi të ftuar nga iniciativa “Liria Ka Emër”, në mbështetje të ish-krerëve të UÇK-së.

Sot, me pjesëmarrjen e Myftiut të Kosovës, Naim ef. Tërnava dhe të ambasadorit të Arabisë Saudite në Tiranë, Feisal Hefzi, në Prishtinë, u inaugurua programi i kujdestarit të Dy Xhamive të Shenjta, mbretit Selman bin Abdulaziz al Saud për organizimin e iftareve dhe shpërndarjen e hurmave në Kosovë.

Kuvendi i Bashkësisë Islame të Kosovës, mbajti sot mbledhjen e rregullt, në të cilën përpos anëtarëve të Kuvendit mori pjesë edhe kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava. Mbledhja u hap me disa ajete kuranore që u kënduan nga Shaban ef. Haxhi.

Kryeimami i Këshillit të Bashkësisë Islame në Gjakovë, Visar ef. Koshi, thotë se këtë vit interesimi për të shkuar në Haxh ka qenë dukshëm më i madh.

Në kuadër të vizitave në muajin e bekuar të Ramazanit, sot, ekipi i Bashkësisë Islame të Kosovës, vizituan Këshillin e Bashkësisë Islame të Gjakovës

Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjakovës, dr. Valon ef. Myrta uron besimtarët muslimanë me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit

“Të Allahut jemi dhe tek Ai do të kthehemi”

Aktivitetetet për nder të muajit të Ramazanit kanë nisur qysh në ditën e parë të tij.

Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjakovës, dr. Valon ef. Myrta, priti në takim Nënkolonelin, Pellumb Hidri me bashkëpunëtorë nga Komanda Rajonale e KFOR-it në Pejë.