Lajme nga Kosova

Kryetari i komunës, Agim Bahtiri, ka pritur, me kërkesën e tyre, kryetarin e Bashkësisë Islame të Mitrovicës (BI), Mulla Asllan Murati, me bashkëpunëtorë. Temë e vetme e bisedës ishte rindërtimi i Xhamisë së Ibrit, në cepin verior të urës kryesore mbi lumin Ibër, të cilën ekstremistët serbë e kishin shkatërruar tërësisht gjatë luftës së fundit.

Pas takimi mes myftiut të Kosovës, Naim ef.Tërnava dhe ministrit të Diasporës, Valon Murati, është rënë dakord që në të gjitha xhamitë e Kosovës, një pjesë e ligjëratës së xhumasë t’i kushtohet regjistrimit të popullatës shqiptare nga diaspora që arrin në Kosovë për pushimet verore.

Vitin e kaluar, me datë 27 korrik, të dyshuar të panjohur deri më sot, gjatë orëve të natës, pasi i kishin prerë kabllot e kamerave incizuese në Xhaminë e “Lagjes së Trimave”, kishin thyer dyer e kasaforta të metalta dhe kishin vjedhur rreth 400 euro para të besimtarëve, njofton Policia e Kosovës.

Ky është Ramazani i katërt që hoxhë Bajram Murseli, i cili është gjithashtu edhe biznesmen së bashku me vëllezërit e tij shtron iftar për çdo ditë të Ramazanit për 50 persona edhe më shumë.

Nga referendumi i parë në Kosovë, i mbajtur në Dubravë të Suharekës, për ndërtimin e xhamisë në një parcelë tokësore, rezultati ka dalë për ndërtimin e asaj xhamie.

Iftari me qytetarët e Rahovecit u organizuar nga Këshilli i BI në Rahovec.

Banorët e fshatit Dubravë të Suharekës do të jenë qytetarët e parë në Kosovë që dalin në referendum.

Në fshatin Lubovec të Skënderajt u bë përurimi i xhamisë së re - “Haxhi Islam Tahirit”.

Të premten e fundit të majit Sharri ishte më i bukur. Bjeshkëve të Sharrit, tani edhe me një xhami më shumë në fshatin Firajë, iu shtua bukuria edhe më, ndërsa për ta përuruar atë nuk munguan përfaqësuesit kryesorë të Bashkësisë Islame nga Ferizaj e Prishtina.

Më 6 maj 2016, pas 4 vitesh punë në restaurimin e saj, në mënyrë solemne u bë rihapja e xhamisë “Jashar Pasha”.

Në një ceremoni rasti, më 23 prill 2016, në fshatin Janjevë të Lipjanit u përurua restaurimi i xhamisë “Murat Bej”, ndërtesës shtesë dhe oborrit të xhamisë, projekt ky i financuar dhe ndërtuar nga Organizata Turke për Zhvillim dhe Rindërtim në Kosovë, “TIKA”.

Gjate kursit për trajnim të trajnerëve të klubeve të xhudos në Kosovë, imami i Këshillit të Bashkësisë Islame të Podujevës me detyrë në Lluzhan, Idriz Mehmeti , është certifikuar si trajner i xhudo-s, nga Komiteti Olimpik botërorë.

Në amfiteatrin e Medresesë së Gjilanit të martën më 01.03.2016 u mbajt Edicioni i dytë i Konferencës Akademike për Etikë “ KAE 2” organizuar nga koordinatori i medresesë së Gjilanit Mr.Arben Neziri dhe Këshilli i nxënësve të Medresesë, kryesuar nga nxënësi Gentrit Mehmeti.

Xhamia e fshatit Zabel i Ultë, Komuna e Drenasit, është bërë cak i hajnave.

Në oborrin e xhamisë në Drenas (Gllogovc) sot rreth orës 13:00 është gjetur një mjet i dyshimtë në një çantë, ka konfirmuar Policia e Kosovës.

Sadri Zogaj dhe familja e tij nga Ferizaj prej vitesh kishin jetuar në një shtëpi të vjetër dhe pa kushte për jetë. Ky nevojtar të hënën i ka dhënë fund këtij problemi pasi që xhemati i Xhamisë së Madhe “Mulla Veseli” në Ferizaj e ka bërë me strehë.

Erërat e forta të natës së mbrëmshme i kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme xhamisë së lagjes Kobajë në Prizren, ku si pasoj është rrëzuar minarja e kësaj xhamie.

Më datë 03.01.2016, Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Prizrenit, Lutfi ef. Ballëk dhe Sekretari Orhan ef. Bislimaj, me urdhër të Myftiut të Republikës së Kosovës, Naim ef. Tërnava, kanë shkuar te varrezat katolike në fshatin Romajë të Hasit të Prizrenit, për të vërtetuar nga afër dëmtimet e supozuara të disa epitafeve.

Nën tingujt e tekbireve dhe në mënyrë solemne, më 30 nëntor, në prani të përfaqësuesve të Kryesisë së BIK-ut, KBI të Ferizajt, përfaqësuesve të Komunës së Ferizajt, hoxhallarëve dhe shumë besimtarëve, në fshatin Muhoc të Ferizajt u përurua xhamia e re.

Zonjës Besa Ismajli i është ndarë titulli “Ambasadore e Paqes” nga Federata Universale e Paqes