Aktualitete

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti” e cila funksionon në kuadër të Këshillit të Bashkësisë Islame në Gjakovë, sot për nder të Fitër Bajramit ka ndarë rreth 570 dhurata për fëmijët e Institucionit Parashkollorë “Ganimete Tërbeshi”

Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë njofton besimtarët dhe opinionin e gjerë se dita e parë e festës së Fitër Bajramit është ditën e premte më 21 prill 2023.

Të nderuar besimtarë,
Vëllezër dhe motra!

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti” gjatë muajit Ramazan, ka arritur që me sukses të ndihmojë më shumë se 17.500 familje nevojtare në tërë territorin e Republikës së Kosovës, në Preshevë, Bujanoc, Medvegjë, si dhe në rrethin e Kukësit në Shqipëri.

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti” e cila funksionon në kuadër të Këshillit të Bashkësisë Islame në Gjakovë, mbrëmë ka shtruar një iftar të përbashkët me personat e shoqatave të ndryshmë.

Në vazhdën e vizitave të rregullta, më 17 prill 2023, drejtori i Diasporës në Bashkësinë Islame të Kosovës, vizitoi për iftar xhaminë “ Sunnah” në Dietikon në Cyrih, në Zvicër, ku u prit nga imami Muhamer ef. Latifi, kryetari Qamil Xhelili, anëtarët e Kryesisë dhe nga xhemati i shumtë i kësaj xhamie.

Kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Vedat ef. Sahiti, mori pjesë në iftarin e shtruar nga kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj. Në këtë iftar morën pjesë imamët, anëtarët e Këshillit të BI-së së Suharekës, këshilltarët e xhamive dhe xhematë të tjerë.

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, priti në takim shefin e misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadorin z. Michael Davenport.

Më 16 prill 2023, drejtori i Diasporës në Kryesinë e Bashkësisë Islame të Kosovës, Ekrem ef. Simnica, ligjëroi për namaz të drekës në xhaminë “Mesxhidi – Nur” në Frauenfeld të Zvicrës.

Presidentja e Kosovës, znj. Vjosa Osmani dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, z. Glauk Konjufca, kanë shtruar sonte iftar për Myftiun Naim ef. Tërnava dhe bashkëpunëtorët e tij.

Të shtunën mbrëma, Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë shtroi iftar për strukturat e ndryshme të shoqërisë, ku të pranishëm ishin

Një delegacion i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, i udhëhequr nga kryeimami i Kosovës, Vedat ef. Sahiti ka qëndruar të dielën në Medvegjë, me ç’rast vizituan banorët e saj dhe fshatrave përreth për t’u informuar për mbarëvajtjen e jetës fetare në këtë pjesë dhe në veçanti gjatë muajit Ramazan.

Për nder të Natës së madhe të Kadrit, kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, mbajti një ligjeratë në Xhaminë e Bardhoshit kushtuar vlerës dhe rëndësisë që ka kjo natë.

Drejtori i Diasporës në Kryesinë e Bashkësisë Islame të Kosovës, Ekrem ef. Simnica, ligjëroi për namaz të xhumasë, në xhaminë “Höri” në Cyrih të Zvicrës,

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, shtroi iftar për të gjitha punonjëset e këtij institucioni.

Në prag të Natës së madhe të Kadrit, Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti”, përmes donatorit të rregullt të saj, z. Bekim Kasumit, sot ka ndihmuar 50 familje nevojtare me nga 100 euro.

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, i shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij ka marrë pjesë sonte në iftarin e shtruar nga kryeministri i Kosovës, z. Albin Kurti, i cili shoqërohej nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, z. Hajrulla Çeku.

Bashkësia Islame e Republikës së Kosovës, sikurse edhe viteve të kaluara edhe këtë vit organizon tubimin e zekatit dhe sadakatul-fitrit.

Drejtoria e Vakëfeve në Turqi ka dërguar këto pako për muajin Ramazan, e të cilat do të shpërndahen në 10-shin e fundit të Ramazanit. Turqia përkundër se u godit nga tërmete të mëdha, përsëri është pranë Kosovës dhe në veçanti pranë rasteve të ndjeshme në Kosovë.

Revista fetare, kulturore e shkencore "Dituria Islame" po pritet jashtzakonisht mirë nga qytetarët në të gjitha qytetet e Kosovës.