Lajme nga Kosova

Këshilli Kombëtar i Muslimanëve Kanadezë (NCCM), njoftoi se po mbledh nënshkrime për një peticion sipas së cilit kërkohet intervenimi i kryeministrit Justin Trudeau pasi një mësuese muslimane në provincën Quebec u largua pasi mbante shami në klasë

Mesditën e së dielës, pas namazit të ikindisë, persona të dyshuar kanë hyrë në Xhaminë Haxhi Ymer duke vjedhur një shumë të parave, vlera e të cilave nuk u dihet.

Sot, në fshatin Dumnicë e Poshtme e Vushtrrisë është vënë gurthemeli për ndërtimin e xhamisë.

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, i ka uruar besimtarëve myslimanë festën e Ftier Bajramit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit.

Asnjërit lojtarë nuk i është imponuar të agjërojë Ramazanin, ata janë të vetëdijshëm për vendimin e tyre, por suksesi nuk na ka munguar në fushën e lojës

Kryeimami i Bashkësisë Islame në Kosovë (BIK), Vedat Sahiti, tha se respektojnë masat për parandalimin e përhapjes së Covdi-19 të vendosura nga Qeveria. Po ashtu ai theksoi se në xhami lejohen më shumë se 10 persona.

Sot, 22 vjet më parë, xhamia e fshatit Bresalc në Komunën e Gjilanit ishte djegur tërësisht nga ushtria paramilitare serbe, e cila po ushtronte terror ndaj popullatës shqiptare dhe objekteve fetare anë e mbanë̈ vendit.

Në jehonën e tekbireve u bë përurimi i Xhamisë së re në Fshatin LLugaxhi.

Familja Zhegrova ka bërë një gjest të jashtëzakonshëm duke dhuruar 45 ari tokë për Këshllin e Bashkësisë Islame në Vushtrri.

Një qytetare e Prishtinës e nacionalitetit serb ka vdekur sot. Ajo ishte duke jetuar më Shtëpinë e Pleqve dhe nuk kishte askënd për t'i kryer ceremonitë fetare.

u mbajt Ceremonia e Diplomimit për 3 gjeneratat që kanë përfunduar me sukses projektin arsimor të Këshillit të Bashkësisë Islame të Ferizajt – Akademia e Studimeve PNFBI.

Disa nxënëseve në Kosovë po u mohohet e drejta e shkollimit për faktin se janë me mblulesë.

Ka nisur mësimin online gjenerata IX në kuadër të Akademia e Studimeve – Programi Njohës me Fenë dhe Bashkësinë Islame, si projekti kryesor i arsimit fetar që zhvillohet në kuadër të KBI Ferizaj

Rufki Suma është padyshim një ndër kryetarët më të veçantë të komunave të Kosovës, ku si i pavarur i ka mposhtur të gjitha partitë politike.

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka komentuar protestën kundër ndërtimit të Xhamisë së Madhe në Prishtinë.

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka thënë se ndërtimi i Xhamisë së Madhe në Prishtinë nuk duhet ta shqetësojë askënd.

Sot rihapen objektet fetare, respektivisht xhamitë dhe kishat për kryerjen e riteve fetare, ndërsa do të ndryshojë edhe orari i lëvizjes së qytetarëve, që do të jetë nga ora 05:00 e mëngjesit deri në ora 21:00 të mbrëmjes, njofton telegrafi.com

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia në një konferencë për media, bashkë me drejtuesit e komuniteteve fetare në Kosovë, ka njoftuar për lehtësimin e disa masave kufizuese, që janë në fuqi prej kohësh për shkak të pandemisë COVID-19.