Lajme nga Kosova

Xhamia e Shenjtë në Mekë ka instaluar së fundmi porta të sofistikuara për vetë-sterilizimin e besimtarëve si pjesë e masave paraprake kundër përhapjes së Koronavirusit të ri, ka raportuar agjencia Saudite e lajmeve SPA.

Portat, t&eu

Stafi i ambasadës turke në Kosovë dhe komuniteti i Mamushës i bashkohen aksionit “Sofra e Ramazanit

Kryeministri në detyrë, z. Albin Kurti, bashkë me Ministrin në detyrë të Financave dhe Transfereve, z. Besnik Bislimi, Ministren në detyrë të Drejtësisë, znj. Albulena Haxhiu dhe Zëdhënësin e Qeverisë në detyrë

Funksioni kryesor i organizatës sonë është edukimi dhe arsimi i shoqërisë sonë. KBI Ferizaj përmes zyrës së mualimit me mekanizmin e krijuar në fund të vitit 2017 Akademia e Studimeve Programi Njohës më Fenë dhe Bashkësinë Islame ka realizuar më së miri këtë objektiv tonë.

Shoqata humanitare “Bereqeti”, organ i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovë ka realizuar një aksion humanitar ku u ndihmuan skamnorët dhe kategroitë e ndryshme sociale

Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Vushtrrisë Shemsi ef. Rrahimi këto ditë në kuadër të aksioneve për të ndihmuar familjet skamnore ka shpërndarë bukë dhe miell për familjet e varfëra në Vushtrri.

Gati gjitha institucionet arsimore në Kosovë kanë filluar ta konsiderojnë seriozisht mësimin online nga distanca!

Ditë më parë humanisti i njohur, Halil Kastrati, ka paralajmëruar se kuzhina e “Jetimave të Ballkanit” do të mbyllet për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi.

Sot, në të gjitha xhamitë e Kosovës në namazin e xhumasë u bë thirrje për respektimin e masave qeveritare kundër koronavirusit.

Drejtori i shoqatës bamirëse “Jetimat e Ballkanit”, Halil Kastrati, u ka bë thirrje të gjitha bizneseve që të dëshmojnë edhe një herë se sa janë solidarë dhe të bashkuar, që të tejkalohet edhe kjo situatë, ashtu siç janë kaluar shumë të tjera në periudha të ndryshme.

Kanë përfunduar punimet restauruese – konservuese në mejtepin dhe xhaminë e vjetër të fshatit Shkozë të Malishevës.

Në hapësirat e hapësirat e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës u promovua vëllimi i parë dhe i dyti i epitafeve në gjuhën osmane në rajonin e Prishtinës dhe rajonit të Mitrovicës, organizuar nga Fakulteti i Studimeve Islame në Prishtinë.

Vëllezërit Xhemajl dhe Skënder Bytyçi nga Kravasari i komunës së Malishevës kanë dhuruar një hektar tokë si vakëf për Bashkësinë Islame të Kosovës

Zyrtari për të drejtat e njeriut dhe liritë fetare nga Ambasada Amerikane, John Bush, ka qenë sot në xhaminë “Bedri Kamberi” në Prishtinë.

Ky ka zgjedhur që të takohet me besimtarët myslimanë të premten, para namazit të xhumasë.
Respektin për rregullat e objektit fetar, ky e tregon që në fillim. Në fakt, ky virtyt është tema kryesore e fjalimit të tij para xhematit, të cilit iu drejtua në shqip.
Sipas zyrtarit amerikan, toleranca ndërfetare ka ndikuar edhe në zhvillimin e shtetit të tij, që e quan mjaft religjioz.
Bush ka thënë se është i mahnitur se si shqiptarët kanë aq shumë heronj myslimanë e krishterë, andaj bën thirrje që kjo tolerancë të vazhdojë edhe më tej.
Sipas tij, vajzat myslimane me shamia duhet lejuar në shkolla.

Nga dje ka nisur PNFBI E-Learning - Programi Njohës me Fenë dhe Bashkësinë Islame – mësimi nga distanca për ata të cilët për çfarëdo motivi s’kanë mundur t’i bashkohet projektit të njëjtë që mësohet në klasë në dy afate mars/prill dhe gusht/shtator.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot ka shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 6 tetorit të cilat nxorën fituese Lëvizjen Vetëvendosje.

Në këto zgjedhje kandidate për deputete kanë qenë edhe Labinotë Demi-Murtezi nga LVV-ja dhe Besa Ismaili-Ahmeti nga PDK-ja të dyja me mbulesë.

Kontesha e Wessex u takua sot me udhëheqësit fetarë të Kosovës për t’i diskutuar përpjekjet e tyre të përbashkëta për të mbështetur të mbijetuarit e dhunës seksuale të lidhur me konfliktin (CRSV) dhe për ta luftuar stigmën.

Shoqata humanitare “Bereqeti”, deri më tani ka shpërndarë 1500 çanta shkollore me pajisje të tjera shkollore për nxënësit në 11 komuna të Kosovës.

Në Prizren është përuruar konvikti i vajzave dhe qendrës kulturore. Në këtë eveniment mori pjesë kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës myftiu Naim ef. Tërnava, hoxha i nderuar nga Turqia Osman Nuri Topbash dhe mysafirë tjerë.

Shoqata humanitare “Bereqeti”, e cila është organ i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, ka vazhduar, sipas planit të paraparë, shpërndarjen e mishit të kurbanit. Mishi i kurbanit po shpërndahet nga Bashkësia Islame e Kosovës dhe të parët që po furnizohen janë ata me gjendje më të rëndë sociale dhe mishi po shpërndahet në bashkëpunim me Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinës.